هموگلوبین A1C

آیا هموگلوبین A1C را می شناسید ؟

این تست برای بررسی بیشتر قند خون افراد مبتلا به دیابت بررسی می گردد. قند خون ناشتا یا FBS   و همچنین قند خون غیر ناشتا که با   BS، قند دو ساعت بعد از صبحانه و یا بعد از غذا شناخته می شود توانایی اندازه گیری قند خون طی یک شبانه روز را دارا می باشند اما با هموگلوبین A1C قادر به بررسی قند خون طی دو تا سه ماه گذشته را خواهیم داشت . با افزایش قند خون ، قند اضافی به هموگلوبین A1 چسبیده و تا پایان عمر هموگلوبین با آن همراه خواهد بود . عمر این هموگلوبین ۱۲۰ روز می باشد و هر چه این میزان افزایش قند بیشتر باشد غلظت هموگلوبین A1C بیشتر خواهد بود. لذا با انجام این تست امکان بیشتری به کنترل قند خون برای بیمار و پزشک وی خواهد بود.

هموگلوبین-A1C

نحوه بررسی هموگلوبین A1C :

چنانچه ذکر شد هر چه قند خون بالاتر باشد میزان هموگلوبین A1C خون افزایش می یابد به طور مثال چنانچه هموگلوبین A1C فرد ۶،۷،۸ گزارش گردد بیانگر قند خون ۱۲۰،۱۵۰،۱۸۰  mg/dl در ۳ ماه گذشته بوده است .  بنابراین هموگلوبین A1C مناسب برای افراد دیابتی باید  کمتر از ۶ درصد  باشد. در بالغین این میزان کمتر از ۷ درصد می باشد. چنانچه به بالاتر از ۸ درصد افزایش یابد نیاز به درمان و کنترل بیشتر دارد.

هموگلوبین A1C در سنین مختلف :

این میزان با توجه به سن افراد دارای رنج نرمال متفاوتی می باشد.  همانگونه که میزان بالای هموگلوبین A1C بیانگر قند بالا در گذشته می باشد  مقدار پایین آن بیانگر افت قند خواهد بود در کودکان به دلیل نقش مهم قند خون در فعالیت سلول های مغزی میزان هموگلوبین A1C پایین می تواند خطرناک باشد لذا رنج نرمال هموگلوبین A1C در کودکان بیش از بزرگسالان می باشد.

طریقه اندازه گیری هموگلوبین A1C خون:

اندازه گیری هموگلوبین A1C از طریق چند قطره خون وریدی قابل انجام است . این آزمایش برخلاف قند ناشتا نیازی به ناشتایی نداشته و در هر زمان از روز قابل انجام است. .

 

با آرزوی سلامتی برای شما

مدیریت سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی ولیعصر ( عج ) .